Szwajcarskie wojska lądowe zatwierdziły wprowadzenie nowej wersji kołowego pojazdu opancerzonego Piranha V w wersji moździerza samobieżnego Mörser 16. Wóz produkowany przez General Land Dynamics European Land Systems jest nośnikiem uzbrojenia w postaci moździerza automatycznego Cobra kalibru 120 milimetrów.

Zielone światło pojawiło się po marcowych próbach przeprowadzonych na poligonie w Bière w kantonie Vaud (w mieście znajduje się Szkoła Artylerii, jedna z najstarszych szkół wojskowych Szwajcarii). Obecnie nic nie stoi na przeszkodzie montażowi moździerzy na ogółem trzydziestu dwóch transporterach.

Federalny Departament Obrony, Ochrony Ludności i Sportu podał w komunikacie prasowym, że moździerz samobieżny nadaje się do wykorzystania przez żołnierzy. Zgodnie z planem dostaw szwajcarskich wojsk lądowych pojazd wejdzie do eksploatacji w 2024 roku. Należy jednak zauważyć, że wprowadzenie uzbrojenia tego typu do służby już zanotowało opóźnienie. Pierwotne testy zaplanowano na 2019 rok, ale podczas prób technicznych wykryto niedociągnięcia związane z bezpieczeństwem użytkowania.

Pierwotna konfiguracja sprawiała problemy między innymi w zakresie nadmiernego ciśnienia gazu podczas strzelania. Wszystkie zidentyfikowane niedociągnięcia usunięto, co stało się przepustką do prób w marcu. Obecnie według źródeł rządowych nic nie stoi na przeszkodzie, aby przygotować i podpisać umowę na produkcję seryjną. Prace odbywać się będą w zakładach RUAG Holding AG w Kreuzlingen. Po wprowadzeniu do uzbrojenia nowe moździerze wypełnią lukę ogniową (istniejącą od 2009 roku) pomiędzy moździerzami kalibru 81 milimetrów a samobieżnymi haubicami M109L47 kalibru 155 milimetrów.

W 2016 roku szwajcarski parlament zatwierdził zakup trzydziestu dwóch moździerzy Cobra, dwunastu wozów amunicyjnych, szesnastu transporterów opancerzonych w celu przerobienia na wozy dowodzenia, niezróżnicowany pakiet amunicji i pakiet logistyczny. Moździerz kalibru 120 milimetrów produkowany jest przez przedsiębiorstwo RUAG Defense. Zastosowano w nim napęd elektryczny w celu zapewnienia zarówno dużej precyzji rażenia, jak i szybkostrzelności.

Moździerz automatyczny Cobra można wyposażyć w dwie wymienne lufy o długości 160 i 200 centymetrów. Zapewnia to możliwość rażenia celów w odległości odpowiednio 7 i 9 kilometrów. Masa uzbrojenia to 1200 kilogramów lub 1350 kilogramów (z automatem ładowania). Wystrzelenie pierwszego pocisku zajmuje mniej niż 60 sekund. Komputer balistyczny pozwalana na strzelanie w trybie MRSI (Multiple Rounds Simultaneous Impact), w którym pociski wystrzelone różnymi trajektoriami uderzają w obszar celu jednocześnie.

Producent zapewnia, że moździerz można łatwo zintegrować z dowolnym pojazdem gąsienicowym lub kołowym, a jego konstrukcja umożliwia szybkie przeszkolenie żołnierzy. Cobra chroni użytkowników przed nieprawidłową obsługą lub podwójnym przeładowaniem podczas pracy w nocy lub w ekstremalnych warunkach pogodowych.

Zobacz też: Problemy z rumunizacją Piranhi

(vbs.admin.ch, armyrecognition.com, esut.de)

Eidgenössisches Departement für Verteidigung, Bevölkerungsschutz und Sport