Wczoraj Szwajcaria ostatecznie rozstrzygnęła przetarg na nowy samolot myśliwski, następcę wiekowych Northrop F-5E/F Tiger II. Rywalizację między Typhoonem, Rafale’em i Gripenem wygrał ten ostatni.

22 Gripeny będą służyły w barwach Aviatica militara svizra obok Hornetów, których obecnie jest 33; ich producent nie wystartował w przetargu. Obliczany na trzy lata proces wprowadzania nowych samolotów ma się rozpocząć w 2015 roku. Podobno decydującym czynnikiem była cena: Szwedzi zażądali o około miliard euro mniej niż Eurofighter GmbH i Dassault. Być może jednak wpływ miał też głośny spór z Francją i Niemcami o zasady tajemnicy bankowej, który z pewnością przyczynił się do przeciągnięcia przetargu o jakieś dwa lata. Wciąż oczywiście trzeba dograć pewne szczegóły umowy, są to jednak tylko drobiazgi bez wpływu na najważniejszą kwestię, to znaczy sam wybór typu samolotu.

Obecnie Gripeny latają, poza Szwecją, w Czechach, RPA, Tajlandii i na Węgrzech. Pierwsze i ostatnie z tych państw użytkują jednak maszyny tylko na zasadzie leasingu. Po realizacji zamówienia ze strony Schweizer Luftwaffe na świecie będzie latało w sumie 290 Gripenów, z czego 201 w swej ojczyźnie.

(saabgroup.com, dziennikzbrojny.pl, altair.com.pl)

Fot. [Frans Dely], Copyright Gripen International