Sztucznej inteligencji ALEPH opracowanej na Uniwersytecie Cincinnati udało się w trakcie symulowanych walk pokonać doświadczonego pilota. Daleko jeszcze do samodzielnych bezzałogowych myśliwców, jednak przeprowadzone testy stanowią poważny krok w pracach nad wykorzystaniem sztucznej inteligencji przez wojsko.

Przeciwnikiem ALEPH był pułkownik Gene Lee, emerytowany oficer USAF-u, doświadczony pilot myśliwski i instruktor. Lee uczestniczy w pracach nad sztuczną inteligencją od lat 80. i mierzył się w symulowanych walkach z licznymi systemami, jednak z czymś takim jak w Cincinnati jeszcze się nie spotkał. − Byłem zaskoczony świadomością i szybkością reakcji […] Zdawał się świadomy moich zamiarów i błyskawicznie reagował na zmiany w moim locie. − Pułkownik określił ALEPH jako „najbardziej agresywną, żywo reagującą, dynamiczną i wiarygodną sztuczną inteligencję” opracowaną do tej pory.

ALEPH powstał we współpracy Uniwersytetu Cincinnati i firmy Psibernetix, założonej przez doktora tej uczelni Nicka Ernesta. System już został uznany za dużo lepszy od rozwiązań opracowanych przez USAF. Ernest zapowiada już dalszy rozwój ALEPH i kolejne symulowane walki z udziałem innych doświadczonych lotników. W początkowej fazie ewentualnej eksploatacji sztuczna inteligencja z Cincinnati miałaby raczej wspierać pilotów niż ich zastępować.

Zobacz również: Ray Mabus: F-35 to nasz ostatni myśliwiec z pilotem

(magazine.uc.edu, techinsider.io; fot. materiały prasowe Lockheeda Martina)