7 sierpnia niemiecka prokuratura federalna informowała o aresztowaniu cywilnego pracownika NATO, podejrzanego o szpiegostwo w amerykańskiej bazie lotniczej w Ramstein (kraj związkowy Nadrenia-Palatynat). Prokurator miasta Karlsruhe mówił wtedy, że sześćdziesięcioletni obywatel RFN Manfred K. dopuścił się uzyskania zastrzeżonych dokumentów nielegalnymi środkami, a następnie skopiował je na swój osobisty komputer z zamiarem przekazania treści sklasyfikowanych jako tajne stronie trzeciej.

„The Times” donosi, że oskarżony Manfred K. współpracował z rosyjskimi służbami specjalnymi. Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej (FSB) miała zaproponować pracownikowi NATO 10 mln dolarów za dostęp do informacji niejawnych.

W Ramstein mieści się siedziba Dowództwa Amerykańskich Sił Powietrznych w Europie (USAFE) i jedna z dwóch baz dowództwa sił powietrznych NATO w Europie. W lutym tego roku funkcjonariusze NATO ogłosili plany przekształcenia bazy w Ramstein w centrum dowodzenia i kontroli europejskich sił obrony przeciwrakietowej. W bazie pracuje ponad 50 tys. osób.

(thetimes.co.uk, en.rian.ru)