Załogi i personel serwisowy systemu Patriot na całym świecie szkolą się, korzystając z symulacji przypominających gry komputerowe. Symulator RT-3 (Reconfigurable Table Top Trainer) umożliwia prowadzenie szkolenia wspierającego operacyjne szkolenie bojowe przy użyciu metod rodem z gier komputerowych, takich jak wirtualne awatary, które korzystają z gestów i poleceń głosowych do komunikacji z zespołem podczas ćwiczeń załóg i szkoleń serwisowych.

– Najtrudniejszą częścią szkolenia z obsługi systemu Patriot jest trening w zakresie zwalczania celów powietrznych – powiedział Patrick Griffin, dyrektor rumuńskiego programu Patriot. – Symulatory RT-3 pozwalają operatorom Patriotów prowadzić walkę w dowolnym czasie i miejscu. Do ćwiczeń załóg i szkoleń serwisowych korzysta się z odwzorowanego oprogramowania prawdziwych systemów bojowych i dobrze znanego z gier komputerowych interfejsu, co znacząco skraca czas szkolenia.

Przypominająca grę komputerową technika szkolenia operatorów systemu Patriot jest dostępna nawet wtedy, gdy brak jest sprzętu bojowego. Pozwala ona na współpracę zespołów w wirtualnym środowisku, gdzie można popełniać błędy bez ryzyka obrażeń lub strat. Jest to efektywny sposób na przekazanie operatorom i personelowi serwisowemu umiejętności, jakich będą potrzebować podczas obsługi systemu na polu walki. Szkolenie na RT-3 jest wygodne dla żołnierzy, którzy dorastali w epoce gier komputerowych. System wykorzystuje kamery, kontrolery Xbox, klawiaturę, mysz i ekran pokazujący, czy test został zaliczony.

(Raytheon)

Szkolenie na symulatorze RT-3 obniża również koszty. W przeciwieństwie do tradycyjnego szkolenia wymagającego do trzydziestu osób obsługi, sprzętu, paliwa i wsparcia technicznego, symulator RT-3 można błyskawicznie przygotować do eksploatacji, a jego obsługa wymaga tylko dwóch osób.

– Jeśli nie byłoby symulatorów, operatorzy musieliby szkolić się na systemach bojowych, co oznacza, że RT-3 to sprzęt o niezwykle wysokiej wartości, pozwalający na ogromne oszczędności – powiedział Griffin.

Szkolenie w Rumunii

Rumuńskie siły powietrzne otrzymają wkrótce swój pierwszy system Patriot, za którym podążą kolejne. Żołnierze rumuńskich sił powietrznych ukończyli serię kursów w zakresie obsługi i serwisowania systemu Patriot w Centrum Szkolenia Ogniowego Szkoły Artylerii Przeciwlotniczej Wojsk Lądowych Stanów Zjednoczonych w Fort Sill w stanie Oklahoma.

Symulatory RT-3 były pierwszymi elementami sprzętowymi dostarczonymi Rumunii, gdzie pozwoliły przygotować operatorów do pracy z systemem, jeszcze zanim zestawy Patriot dotrą do kraju. Symulatory przygotowano do użytku i zakończono wstępne szkolenie żołnierzy, wyprzedzając przybycie systemów planowane w dalszej części 2020 roku. Dzięki temu, kiedy pierwszy system zostanie rozmieszczony, Rumunia będzie od razu dysponować wyszkolonym personelem.

Zobacz też: Rumunia potwierdza zainteresowanie Leopardami

(Informacja prasowa)

Oren Rozen, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International