Według rosyjskiego dziennika Izwiestija w przyszłym roku rozpoczną się szkolenia załóg czołgów T-14 i ciężkich bojowych wozów piechoty T-15. Nie podano żadnych informacji odnośnie do szkolenia załóg opancerzonego wozu remontowo-ewakuacyjnego T-16 BREM-T. Zajęcia odbywać się będą w dwóch placówkach: Kazańskiej Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Pancernych i Instytucie Naukowo-Badawczym Wojsk Inżynieryjnych w Omsku. Dokładnego terminu jeszcze nie wyznaczono, ale już zapowiedziano, iż może on ulec zmianie.

Ministerstwo obrony Federacji Rosyjskiej zadecydowało, że do Kazania trafią kadeci, którzy szkolić się będą na dowódców T-14 i T-15. Szkolenie ma potrwać cztery lata. W pierwszej kolejności zajęcia odbywać się będą na komputerowych symulatorach TWK-Armata dla kierowców i TOPK-Armata BM-S dla działonowych. Później na uczelnię trafią symulatory do szkolenia dowódców załóg i dowódców plutonów czołgów.

Na uczelni w Omsku wiedzę zgłębiać będą specjaliści z zakresu napraw, konserwacji i eksploatacji pojazdów. Kurs zakończy się uzyskaniem tytułu inżyniera. Umiejętności zdobywać i doskonalić będą na pełnowymiarowych przekrojach wzdłużnych nowych czołgów i bwp wykonanych z tych samych materiałów, a także wyposażonych w odwzorowane elementy konstrukcyjne i komponenty. Po ukończeniu dwuletniego kursu jego uczestnicy uzyskają stopień porucznika.

Resort planuje, aby jeszcze w tym roku podchorążowie zapoznali się z pojazdami obu typów. Będzie to mieć pozytywny wpływ na późniejsze szkolenia. Przede wszystkim żołnierze otrzymają wstępne informacje, w jaki sposób właściwie obchodzić się ze sprzętem podczas zasadniczych zajęć. Pozwoli to przyspieszyć szkolenie, a z drugiej strony uniknie się wielu awarii, które są nieuniknione, gdy kadeci nie mają odpowiedniej wiedzy na temat używanego sprzętu.

Na początku sierpnia rosyjski minister przemysłu i handlu Dienis Manturow zapewnił, że Moskwa rozpoczęła produkcję seryjną i pierwsze czołgi trafią w ręce rosyjskich pancerniaków w 2021 roku. Obecnie mają trwać testy na poligonach i szkolenia załóg. Całość ma postępować zgodnie z harmonogramem. Trwają też próby bojowych wozów piechoty T-15.

Do tej pory zbudowano dwanaście czołgów prototypowych. Do nich dołączy dwadzieścia czołgów małoseryjnych. Wszystkie maszyny trafią do 1. Gwardyjskiego Pułku Pancernego 2. Gwardyjskiej Tamańskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Zobacz też: Więcej czołgów lekkich typu 15 na południu Chin

(iz.ru, armyrecognition.com)

Vitaly V. Kuzmin, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International