Piloci rosyjskiej Floty Północnej przejdą kursy przekwalifikowujące w celu opanowania obsługi zmodernizowanych samolotów Ił-38N, przeznaczonych do zwalczania okrętów podwodnych. Cykl szkoleń zaplanowano na 2014 rok.

Ten jeszcze na dobre się nie rozpoczął, a pierwsi piloci mają już część zajęć za sobą. – Pierwsza ekipa zrealizowała teoretyczną część programu i rozpoczęła praktyczne szkolenie w powietrzu – powiedział kapitan pierwszej rangi Wadim Serga, przedstawiciel Floty Północnej. Wszystko po to, aby przygotować lotników do pilotowania nowych maszyn, które trafią na wyposażenie lotnictwa Floty Północnej. Samolot wzbogacono o systemy termowizyjne i radioelektroniczne, sprzęt optoelektroniczny (głowicę zawierającą kamerę telewizyjną, kamerę termowizyjną i dalmierz laserowy). Modernizacji natomiast uległ radar służący do obserwacji nawodnej.

Ił-38N może działać jako morski samolot patrolowy, zdolny do realizacji elektronicznego rozpoznania. System Nowiełła, z nową jednostką centralną, pozwala na wykrywanie celów z odległości do 320 kilometrów, w tym okrętów podwodnych wyposażonych w radar, nawodnych jednostek pływających oraz samolotów. Nowiełła obejmuje kamerę termowizyjną o wysokiej rozdzielczości i czujniki do wykrywania anomalii magnetycznych, a także inne czujniki, które pozwalają na lokalizację okrętów podwodnych i celów powierzchniowych oraz na prowadzenie badań naukowych. Tym samym nowy Ił-38N może być wykorzystany do sporządzania map, a także, jak zaznaczają rosyjscy wojskowi, wykresów magnetycznych i grawitacyjnych Oceanu Arktycznego.

System Nowiełła jest odmianą systemu Sea Dragon, zainstalowanego na pięciu samolotach Ił-38SD, które w ciągu ostatniej dekady przekazano lotnictwu marynarki wojennej Indii.

(ria.ru)