Utworzona przez koncern Leonardo i włoskie siły powietrzne Międzynarodowa Szkoła Treningu Lotniczego (International Flight Training School) będzie miała drugą placówkę. Do dotychczasowej bazy Galatina dołączy zlokalizowana na Sardynii baza Decimomannu.

Szkoła otrzymała już pierwsze trzy samoloty M-346, a niedługo powinna otrzymać kolejne cztery. Pierwszy kurs zaawansowany włoskich kadetów powinien rozpocząć się jeszcze w tym roku. Wyszkolenie sześciu dodatkowych instruktorów i ich certyfikacja przez siły powietrzne pozwoli rozpocząć kolejne kursy pod koniec 2019 roku. Wraz z dostarczeniem w przyszłym roku pierwszego M-345 szkoła będzie mogła rozpocząć prowadzenie kursów podstawowych.

Placówka w Decimomannu ma zostać otwarta w 2021 roku i wtedy zostaną tam przeniesione M-346, tworząc centrum szkolenia zaawansowanego. Do tego czasu w bazie powstaną nowe płyty postojowe, hangary serwisowe i infrastruktura do szkolenia naziemnego. Docelowo na Sardynii mają bazować dwadzieścia dwa M-346, a naukę będzie prowadziło czterdziestu instruktorów wojskowych i cywilnych.

Baza Decimomannu i pobliski poligon są od dekad wykorzystywane przez różne państwa NATO do ćwiczeń z użyciem ostrej amunicji. Baza zapewnia doskonałą pogodę przez większość roku, a ponadto dysponuje dwoma pasami startowymi, dzięki czemu można realizować więcej misji jednocześnie, i wydzieloną zastrzeżoną przestrzenią powietrzną. Możliwość wspólnych lotów kursantów z przybywającymi tam na ćwiczenia samolotami z innych państw jest kolejnym atutem tego miejsca.

Zobacz też: Portugalia myśli o prywatyzacji szkolenia pilotów

(flightglobal.com)

Leonardo