Kenia podpisała kontrakt na dostawę sześciu lekkich śmigłowców rozpoznawczych i uderzeniowych MD Helicopters MD 530F Cayuse Warrior. Śmigłowce zostaną dostarczone w okresie od kwietnia do sierpnia 2019 roku.

Producent ogłosił podpisanie umowy 27 września. Umowa pokrywa połowę z dwunastu maszyn, na których eksport amerykański Departament Stanu zgodził się w maju 2017 roku. Chociaż producent nie podaje żadnych informacji w sprawie pozostałych sześciu maszyn, jest prawdopodobne, że weszły one w skład dużego zakupu 150 śmigłowców tego typu przez US Army z września 2017 roku. Chociaż tamten kontrakt był zawierany przez amerykańskie wojska lądowe, śmigłowce miały trafić za granicę w ramach programu Foreign Military Sales.

Informując o podpisaniu umowy, producent podał jednocześnie, jakie wyposażenie dodatkowe będą miały śmigłowce. Zostaną wyposażone w system zarządzania uzbrojeniem firmy FN Herstal, konfigurowalny system uzbrojenia i celowania firmy DillonAero, zasobniki z karabinami maszynowymi FN Herstal HMP 400 i wyrzutnie niekierowanych pocisków rakietowych M260. Pakiet łącznościowy będzie się składał z dwóch radiostacji – Harris RF-7850A i Rockwell Collins HF-9000D.

MD 530F zastąpią w uzbrojeniu 50. Batalionu Kawalerii Powietrznej śmigłowce MD 500. Kiedy wejdą do uzbrojenia, prawdopodobnie zostaną natychmiast skierowane na misję African Union Mission in Somalia (AMISOM), aby wspierać zwalczanie ugrupowania islamistycznego Asz-Szabab.

Zobacz też: Kenia kupi uderzeniowo-rozpoznawcze AT-802L

(janes.com)

MD Helicopters