Koncern Rheinmetall opublikował szczegóły kontraktu na gąsienicowe bojowe wozy piechoty Lynx KF41 dla Węgier. Budapeszt zamówił 218 pojazdów i dziewięć wozów zabezpieczenia technicznego Bergepanzer 3 Büffel za ponad 2 miliardy dolarów. Węgierskie wojska lądowe otrzymają także symulatory, pakiet części zamiennych i wsparcia eksploatacji. Załogi Lynksów przejdą szkolenie w Niemczech.

Produkcja i dostawy pojazdów odbywać się będą w dwóch zasadniczych etapach. W pierwszym powstanie czterdzieści Lynksów i dziewięć Bergepanzerów 3. Wszystkie egzemplarze będą produkowane w Niemczech, zaś wieże Lance dla pojazdów pierwszego etapu – w zakładach Rheinmetalla w Australii. Dostawy mają zakończyć się na początku 2023 roku.

Reszta – 172 egzemplarze – powstaną na Węgrzech, a za ich produkcję odpowiedzialna będzie spółka joint venture, która powstanie na podstawie porozumienia węgierskiego rządu i Rheinmetalla. Budapeszt musi zainwestować w zbudowanie nowego zakładu produkcyjnego. W porozumieniu nie wskazano, gdzie na Węgrzech konstruowane będą Lynksy, ale wiele wskazuje, że będą to zakłady motoryzacyjne Rába w Györze. Fabryka ta ma być centrum serwisowym dla PzH 2000, których podzespoły są obecne w Lynksie KF41, i być może też Leopardów 2A7HU.

Uzbrojeniem nowych węgierskich bwp będą wieże Lance 2.0 z armatą napędową Wotan lub automatyczną MK30-2 kalibru 30 milimetrów i podwójną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike.

Pozyskanie przez Magyar Szárazföldi Haderő niemieckich bwp ma być znaczącym skokiem jakościowym. Jednocześnie pozwoli na stopniowe wywiązywanie się z wymagań nałożonych przez NATO, między innymi dotyczących utworzenia ciężkiej brygady, w której skład wejdą także Leopardy.

Węgierski resort obrony ogłosił podpisanie kontraktu 17 sierpnia. Umowę sygnowali dowódca węgierskich sił zbrojnych, generał brygady Ferenc Korom, i dyrektor generalny Rheinmetall AG, Armin Papperger. Węgrzy tym samym stali się pierwszym nabywcą Lynksów, wyprzedzając chociażby Stany Zjednoczone. Lynksy zastąpią kołowe transportery piechoty BTR-80/80A w pododdziałach piechoty zmechanizowanej.

Węgierski kontrakt daje Rheinmetallowi lepszą pozycję w dwóch innych przetargach. W Australii w programie Land 400 Phase 3 Lynx rywalizuje z południowokoreańskim bwp AS21 Redback. Z kolei Czesi chcą pozyskać 210 bojowych wozów piechoty i – w przypadku wyboru Lynksa – już teraz wiadomo, że mogą liczyć na zaproszenie do trójstronnej współpracy z Niemcami i Węgrami.

Zobacz też: W Bejrucie odkryto 28 nowych stanowisk rakietowych Hezbollahu

(informacja prasowa)

Rheinmetall