W Internecie pojawiły się zdjęcia satelitarne kilku komponentów rakietowego systemu przeciwlotniczego produkcji radzieckiej S-300PT gdzieś na poligonie w Stanach Zjednoczonych. Zdjęcie opublikowano na Twitterze, na koncie jednego z bloggerów zajmujących się analizą obrazów satelitarnych Google Earth.

Informacje, które towarzyszą publikacji, nie precyzują, gdzie dokładnie te elementy systemu się znajdują ani też czy są to makiety, czy rzeczywiste uzbrojenie. Na fotografii widać dwie wyrzutnie 5P85PT na platformach i wóz dowodzenia 30N6. Nie wiadomo, w jakim celu zostały tam rozmieszczone, ale wiadomo, że Amerykanie używają rosyjskich systemów przeciwlotniczych w celu szkolenia pilotów. Makiety lub prawdziwe komponenty mają uczynić trening bardziej realnym.

W rosyjskich mediach społecznościowych pojawiły się nawet spekulacje, że amerykańscy piloci wojskowi uczą się oszukiwać te systemy, co ma stanowić część przygotowań do operacji powietrznej przeciwko Wenezueli. Caracas dysponuje dwoma dywizjonami S-300WMS, które chronią ważne obiekty wojskowe i rządowe.

W 1994 roku Stany Zjednoczone potajemnie nabyły elementy S-300PT od Białorusi. Były one jednak pozbawione elektroniki i radaru. Spekuluje się, że brakujące komponenty pozyskano później z Kazachstanu.

W ubiegłym roku donoszono o wizycie amerykańskich i izraelskich ekspertów na Ukrainie. Jej celem była inspekcja uzbrojenia, w tym dokładne przyjrzenie się systemom przeciwlotniczym S-300. Warto też przypomnieć, że Ukraina proponowała Amerykanom wysłanie samolotów i komponentów S-300 na ćwiczenia do Stanów Zjednoczonych. Miałoby to pomóc określić zdolności wykrywania amerykańskich samolotów.

Zobacz też: Fregaty Oliver Hazard Perry dla Ukrainy?

(sputniknews.com, defence-blog.com)

VoidWanderer, Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International