Włosi uznali gotowość operacyjną pierwszego komponentu systemu dowodzenia i kontroli obrony powietrznej Sojuszu Północnoatlantyckiego (Air Command and Control System, ACCS) w bazie lotniczej NATO w Poggio Renatico. Instalacje NATO-wskiego systemu obrony powietrznej szczebla taktycznego są przeznaczone do planowania, zlecania i wykonywania operacji na poziomie taktycznym. Zapewniać mają automatyzację planowania obrony powietrznej i minimalizację czasu reakcji na naruszanie przestrzeni powietrznej państw sojuszu.

Oprócz stacjonarnych instalacji Włosi mają również komponent mobilny zdolny do wykonywania poleceń naczelnego dowódcy Połączonych Sił Zbrojnych NATO w Europie (Supreme Allied Commander Europe, SACEUR). Zgodnie z powyższym mogą wykonywać skomplikowane operacje powietrzne w każdym kraju NATO i w dowolnym miejscu poza obszarem traktatowym. Są zdolne również do realizacji zadań z planu działań na rzecz gotowości (Readiness Action Plan, RAP).

– Jest to wielki krok naprzód. Wyrażam wielkie uznanie dla włoskich władz, Agencji Komunikacji i Informacji NATO oraz dla wszystkich, którzy zajmują się tworzeniem systemu dowodzenia i kontroli obrony powietrznej Sojuszu Północnoatlantyckiego. Czekam na szybką aktywację kolejnych komponentów. System ten jest dobrym przykładem integracji krajowych i NATO-wskich zdolności obronnych – powiedział Patrick Auroy, asystent sekretarza generalnego ds. inwestycji obronnych.

17 czerwca NATO po raz pierwszy przeprowadziło pełną operacją dozoru przestrzeni powietrznej z udziałem dwóch samolotów Eurofighter Typhoon, które wystartowały z centrum monitorującego południową strefę państw NATO (Combined Air Operation Centre) i mieszczącego się w Torrejón w Hiszpanii. było sterowane za pomocą NATO ACC. Sterowane były przez specjalistów z Poggio Renatico.

Po pełnym wdrożeniu system obejmie nadzorem dziesięć milionów kilometrów kwadratowych przestrzeni powietrznej. Będzie ona łączyć około dwadzieścia centrów kontroli samolotów wojskowych i monitoringu przestrzeni powietrznej, zapewniając efektywność lotniczych operacji wojskowych NATO.

(airrecognition.com; fot. materiały prasowe EADS)