Chińskie media poinformowały, że czołg lekki typu 15, bardziej znany pod eksportowym oznaczeniem VT-5, został wyposażony w system obrony aktywnej. Na tym niestety kończą konkretne informacje.

Jak wynika z opublikowanych materiałów, system obrony aktywnej postrzegany jest jako szczególnie istotny dla czołgów lekkich z racji stosunkowo słabego opancerzenia. W celu zwiększenia przeżywalności na polu walki typ 15 otrzymał także system samoobrony typu soft-kill. Nie wiadomo, czy system obrony aktywnej jest przewidziany dla czołgów chińskich wojsk lądowych czy też dla wozów oferowanych na eksport.

Nie ujawniono również, który konkretnie system obrony aktywnej zastosowano. Do tej pory wiadomo o jednym takim systemie oznaczonym GL5, który ujawniono latem 2017 roku. Opracowano go z myślą o czołgach podstawowych typu 99A (ZTZ-99A). W wypadku typu 15 możemy mieć do czynienia z odchudzoną wersją GL5 lub zupełnie nowym systemem opracowanym z myślą o pojazdach lżejszych niż czołgi podstawowe. To drugie rozwiązanie zdają się sugerować zresztą chińskie media. Warto w tym miejscu zauważyć, że tak typ 15, jak i GL5 zostały opracowane przez koncern NORINCO.

Czołg lekki typu 15 (ZTQ-15) miał premierę podczas salonu lotniczego w Zhuhai w 2016 roku. Do służby został przyjęty pod koniec ubiegłego roku, jednak do tej pory nie był publicznie prezentowany w barwach Chińskiej Armii Ludowo-Wyzwoleńczej. Wersja eksportowa VT-5 jest natomiast mocno promowana przez NORINCO. Koncern opracował nawet na podwoziu tego czołgu ciężki bojowy wóz piechoty VN-17.

Zobacz też: Testy lżejszego Trophy na Strykerach w 2019 roku

(atimes.com)

NORINCO