W ramach przyjętej przez Stany Zjednoczone National Landmine Policy (2004) zapowiadają się duże zmiany w użyciu min o charakterze konwencjonalnym. Pentagon został zmuszony do wdrażania alternatywnych rozwiązań po 2010 roku, którymi są samoniszczące się i samo-wyłączające systemy min XM-7 Spider. Są one następcą innego systemu – „Matrix” – używanego w Iraku, który pozwalał na jego detonację przez żołnierza z odległości kilku kilometrów.

„Pająk” daje możliwości szerokiej kontroli nad pozostawioną miną niż dotychczas stosowane. W przeciwieństwie do min konwencjonalnych, XM-7 Spider ma zawsze ustaloną lokalizację, dzięki czemu może być łatwo i bezpiecznie odzyskana, a następnie przeznaczona do ponownego użytku. Co więcej, gdy jej odzyskanie nie będzie możliwe, XM-7 wyłączy się po określonym czasie, więc nie stanie się zagrożeniem dla ludności cywilnej. Inną możliwością jest jej zdalne zdetonowanie w dowolnym momencie.

Ciekawostką jest to, iż można ją uzbroić w tzw. broń nieśmiercionośną, która nie zabija przeciwnika, aczkolwiek prowadzi do jego rozbrojenia, bądź dezorganizuje podjęte przez niego działania. Niestety, obecnie program napotyka wiele trudności, a przez to powstają opóźnienia w jego wdrożeniu.

W przypadku kontaktu z potencjalnym wrogiem broń ta nie ma, co do zasady, charakteru automatycznego. Wszystko zależy od nadzorującego ją operatora, który decyduje o detonacji, chyba że została ona celowo zautomatyzowana.

(www.defenseindustrydaily.com)