Po raz pierwszy na pokładzie amerykańskiego lotniskowca pojawiło się centrum dowodzenia dronami. W system MQ-XX wyposażono USS Carl Vinson.

MQ-XX powstał na podstawie doświadczeń zdobytych podczas testów X-47B. Głównym zadaniem systemu będzie dowodzenie używanymi obecnie przez US Navy rozpoznawczymi i bojowymi bezzałogowcami. Pozwoli to znacząco zwiększyć zdolności grupy lotniskowcowej w zakresie rozpoznania i obserwacji. Dowódca grupy USS Carl Vinson kontradmirał James Loeblein już mówi o potencjalnej zmianie reguł gry związanej z możliwością prowadzenia ciągłego nadzoru wybranego obszaru. Innym zadaniem stawianym przed MQ-XX jest kierowanie przyszłymi bezzałogowymi latającymi cysternami.

Pełna instalacja systemu ma zakończyć się dopiero w 2022, a uzyskanie przez niego pełnej zdolności operacyjnej planowane jest na następne lata. W przyszłym roku w MQ-XX ma zostać wyposażony USS Dwight D. Eisenhower. Docelowo system dowodzenia dronami ma stać się standardowym wyposażeniem amerykańskich lotniskowców.

(naval-technology.com, fot. U.S. Navy / Chief Photographer’s Mate Daniel Smith)