Brytyjskie ministerstwo obrony ogłosiło, że pojazdy opancerzone z rodziny Ajax będą wyposażone w system detekcji strzałów Acusonic. Thales UK podpisał wart 3,7 miliona funtów kontrakt z General Dynamics Land Systems-UK. Jego przedmiotem będzie produkcja, instalacja i integracja czujników na Ajaksach.

Każdy wóz otrzyma trzy czujniki, których zadaniem będzie dokólne wykrywanie ognia strzeleckiego, a następnie wskazywanie załodze miejsca jego pochodzenia. Acusonic bazuje na technologii Thalesa wykorzystywanej przy konstrukcji sonarów dla okrętów. Będzie informował o rodzaju użytej broni, kalibrze, azymucie oraz wysokości i odległości strzału. Do tej pory zamówiono 735 sztuk systemu.

Przedstawiciele Thalesa zapewniają, że Acusonic konstrukcyjnie przypomina skorupę, jest bardzo wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i z powodzeniem może być umieszczony na boku kadłuba pojazdu. Będzie produkowany w zakładach przedsiębiorstwa w Templecombe w hrabstwie Somerset.

To nie pierwszy kontrakt Thalesa w programie Ajax. W 2015 roku przedsiębiorstwo otrzymało zlecenie warte 125 milionów funtów, którego przedmiotem była dostawa systemów obserwacyjnych oraz urządzeń pomocniczych dla brytyjskich pojazdów. W myśl kontraktu Thales w latach 2016–2021 ma dostarczyć 245 zestawów. Każdy z nich składa się z systemu wstępnego rozpoznania, systemu zapewniającego świadomość sytuacyjną, systemu kamer i wyrzutni granatów dymnych. Kolejne 344 zestawy będą instalowane na pojazdach wyspecjalizowanych.

Ajaksy trafią do brytyjskich sił zbrojnych w sześciu wariantach: Athena, Ajax, Ares, Apollo, Atlas and Argus.

Zobacz także: Coraz bliżej modernizacji Challengerów 2

(thedefensepost.com)

materiały prasowe Saaba