Na głównym froncie wojny domowej w Syrii od 28 lipca trwa ofensywa sił rządowych. Celem ataku jest miasto Chan Szajchun. Wojska wierne prezydentowi i wspierane przez Rosjan ruszyły na wybrzuszenie stworzone przez pozycje opozycjonistów na granicy muhafaza Idlib i Hama.

Szturm poprzedziła seria nalotów samolotów Syryjskiej Armii Arabskiej i Federacji Rosyjskiej. W pierwszej kolejności zdobyto znajdującą się na flance zachodniej wieś Tal Malah. Dzień później wojska rządowe zdobyły położoną dalej na północ wieś Al-Dżubajn. Obie miejscowości zostały utracone na rzecz rebeliantów podczas walk w czerwcu tego roku. Do końca lipca żołnierze wierni rządowi w Damaszku zdobyli jeszcze szereg miejscowości, uszczuplając lewą stronę wybrzuszenia i zbliżając się do miejscowości Zakat.

Sierpień rozpoczęto zdecydowanym kontratakiem rebeliantów. Syryjska Armia została odepchnięta od Zakatu. 2 sierpnia podjęta została decyzja o rozejmie na zapalnej części frontu. Na warunki rozejmu nie przystał jednak polityczny przywódca ugrupowania Hajat Tahrir asz-Szam, które stanowi główną siłę zbrojną w szeregach rebeliantów. Zgodnie z zaproponowanym porozumieniem wojska rebelii miały wycofać się z linii frontu na długości dwudziestu kilometrów.

Walki wznowiono 5 sierpnia. Elitarne Oddziały Tygrysa przeprowadziły atak na Zakat, który ostatecznie udało się zdobyć dwa dni później. Ciężar walk następnie przeniósł się na północ, ku znajdującej się u podstawy wybrzuszenia miejscowości Al-Habit. Równolegle otwarto drugi front walk po wschodniej części. Zajęta została wieś Tel Sukjak. Dwa kierunki natarcia utworzyły niewielkie kleszcze, co może sugerować chęć odcięcia położonych bardziej na południe pozycji rebeliantów.

Po zdobyciu Al-Habit żołnierze zabezpieczyli okoliczne wsie i zbliżyli się do rogatek miasta Chan Szajchun. 14 sierpnia niedaleko miasta zestrzelony został syryjski Su-22. Pilot katapultował się i po wylądowaniu został pojmany przez bojowników HTS. Jego los nie jest znany.

Obecnie linia frontu tworzy kleszcze. Większe ramię – zachodnie – otacza od północy miasto Chan Szajchun. Do spotkania się obu ramion pozostaje nadal ponad dziesięć kilometrów, jednak wojska opozycyjne mobilizują siły. W kierunku Chan Szajchun ściągane są oddziały Wolnej Armii Syryjskiej, które walczyły w kantonie Afrin z oddziałami kurdyjskimi.

W niedzielę 18 sierpnia rozpoczął się nocny szturm na miasto. Według relacji rządowych aktywistów rebelianci wycofują się z Chan Szajchun. W przypadku upadku miasta wojska opozycyjne znajdujące się na południu mogą znaleźć się w potrzasku

Zobacz też: Loty bojowe F-117 nad Syrią? Mało prawdopodobne, ale możliwe

(twitter.com/CivilWarMap, twitter.com/QalaatAlMudiq, twitter.com/GlobalMedia_, aljazeera.com)

Elizabeth Arrott / Voice of America