Dowództwo Strategiczne Stanów Zjednoczonych, które odpowiada za arsenał atomowy tego państwa, w sylwestrowy wieczór opublikowało tweeta, w którym pisze, że w razie potrzeby jest gotowe zrzucić coś znacznie większego niż kula na Times Square w Nowym Jorku. Po powszechnej krytyce ze strony innych użytkowników, tweet został skasowany, a dowództwo przeprosiło i przyznało, ze to było w złym guście.

Tweet został opublikowany kilka godzin przed północą i towarzyszył mu film z bombowcem B-2 zrzucającym swój ładunek. Wspomniana we wpisie kula na Times Square odnosi się do tradycji sięgającej 1907 roku. Wtedy właśnie po raz pierwszy ze szczytu iglicy biurowca One Times Square opuszczono wielką świecącą kulę. Pokonuje ona czterdzieści trzy metry w jedną minutę, a jej zatrzymanie na dole wyznacza północ i początek nowego roku.

US Strategic Command jest jednym z dziesięciu dowództw podlegających Departamentowi Obrony. Sztab znajduje się w bazie lotnictwa Offutt w Nebrasce. Mottem dowództwa jest Peace is Our Profession, które zostało przejęte od Strategic Air Command i które zostało użyte również jako hashtag w kontrowersyjnym tweecie.

Zobacz też: List ostateczny. Fundament brytyjskiego odstraszania atomowego.

(bbc.com)

Łukasz Golowanow, Konflikty.pl