Amerykańskie siły zbrojne skierowały nowy typ uzbrojenia do walki z islamistami w Libii: śmigłowce uderzeniowe AH-1W SuperCobra Korpusu Piechoty Morskiej. Maszyny wchodzące w skład 22. Jednostki Ekspedycyjnej w ciągu kilku ostatnich dni atakowały cele w rejonie Syrty.

Śmigłowce skierowane do działań nad Libią są przydzielone VMM-264 „Black Knights” i stacjonują na okręcie desantowym USS Wasp. Opatrzone kryptonimem „Odyssey Lightning” działania lotnicze przeciwko bojownikom samozwańczego Państwa Islamskiego trwają od 1 sierpnia, uczestniczą w nich też samoloty uderzeniowe AV-8B Harrier i bezpilotowe aparaty latające. Do tej pory przeprowadzono siedemdziesiąt siedem nalotów, w tym dwadzieścia dziewięć w okresie od 14 sierpnia.

AFRICOM – amerykańskie dowództwo odpowiedzialne za Afrykę – oświadczył, że loty bojowe prowadzone są w porozumieniu z libijskim rządem jedności narodowej. Nie ujawniono wprawdzie, dlaczego zdecydowano się skierować do akcji SuperCobry, ale można przypuszczać, że konieczna była większa precyzja uderzenia, tak aby uniknąć przypadkowych ofiar wśród cywilów.

(militarytimes.com, military.com; fot. Lance Cpl C.H. Fitzgerald, USMC)