Wczoraj Departament Obrony Stanów Zjednoczonych ujawnił materiał filmowy ukazujący wypuszczenie 103 mikrodronów z zasobników przenoszonych przez trzy myśliwce wielozadaniowe F/A-18F Super Hornet. Maszyny dokonały demonstracji działania bezpilotowców 26 października ubiegłego roku nad poligonem China Lake na pustyni Mojave w Kalifornii. Było to pierwszym przypadkiem wykorzystania małych dronów w tej formie.

Podczas testu, który określono jako udany, badano potencjał współdziałania tak wielu bezpilotówców jednocześnie. Zwrócono szczególną uwagę na wspólne podejmowanie decyzji, tworzenie pożądanej formacji latającej w powietrzu oraz samonaprawę dronów.

Twórcy programu i stratedzy wojskowi wiążą duże nadzieje z rozwojem i późniejszym zastosowaniem rojów mikrodronów. Podkreśla się ich taniość w produkcji i zdolność do przytłoczenia obrony przeciwnika poprzez działanie w wielkich formacjach. Demonstrację obserwowali przedstawiciele Biura Możliwości Strategicznych (Strategic Capabilities Office) Departamentu Obrony, Dowództwa Systemów Powietrznych (Naval Air Systems Command) oraz dziennikarze stacji CBS News.

– Perdixy nie są wstępnie zaprogramowane i zsynchronizowane indywidualnie, ale tworzą zbiorowy organizm, mając jeden rozproszony „mózg”, który odpowiada za podejmowanie decyzji i dostosowanie się do siebie, podobnie jak roje w przyrodzie – powiedział dyrektor Biura Możliwości Strategicznych William Roper. – Ponadto każdy Perdix komunikuje się i współpracuje z innym. Rój nie ma lidera i każdy dron może sprawnie wejść do zespołu lub wyjść z niego.

Pojedynczy dron Perdix waży 290 gramów, jego kadłub ma długość 13 centymetrów, rozpiętość skrzydeł wynosi prawie 30 centymetrów. Zdolne są do pozostawania w powietrzu przez około 20 minut. Zaprojektowane zostały przez studentów Instytutu Technicznego w Massachusetts i były stopniowo modyfikowane. Dziś mamy do czynienia z szóstą generacją dronów, choć już prowadzone są prace rozwojowe nad kolejną. Planuje się jednoczesne działanie do tysiąca Perdixów jednocześnie. Zdolne są do działania przy prędkości Ma 0,6 i temperaturze -10 stopni Celsjusza. Odporne są również na duże wstrząsy podczas opuszczania przez nie zasobników.

Zobacz też: Bezzałogowce dla Abramsów

(defenseworld.net, stripes.com)

U.S. Air Force / Staff Sgt. Aaron Allmon