Chińska załoga odnosi spore sukcesy na rozgrywanych w Rosji międzynarodowych zawodach biatlonu czołgowego. Chińczycy jako jedynie uczestniczą w zawodach na czołgu innym niż T-72.

W rozpoczętych 4 sierpnia zawodach uczestniczą załogi z dwunastu państw, w tym: Rosji, Kazachstanu, Indii, Mongolii, Serbii i Wenezueli. Impreza odbywa się na podmoskiewskim poligonie Ałabino. Reguły jasno wskazują, że uczestniczące w zawodach załogi powinny używać czołgów T-72, jednak uczyniono wyjątek dla Chińczyków, którzy startują na swoim Typ-96A.

Chińska załoga zaczęła od mocnego uderzenia. Pierwszego dnia zawodów jako jedyna uzyskała stuprocentowa celność podczas strzelań indywidualnych. Wiadomo, że chińska reprezentacja składa się z dwunastu żołnierzy o średniej wieku wynoszącej dwadzieścia sześć lat. W następnych dniach górę jednak wzięły bardziej doświadczone załogi rosyjskie. Zwyciężyły w drugim etapie, obejmującym strzelanie na krótkim dystansie i jazdę na czas, pokonując wyznaczoną trasę w ciągu dwudziestu sześciu minut i dwudziestu siedmiu sekund. Drugie miejsce zajęli czołgiści z Kazachstanu, a trzecie z Indii. Wiadomo jednak, że w klasyfikacji strzeleckiej był remis z Chinami. Czołgowy biatlon potrwa do 17 sierpnia.

Dopuszczenie Typu-96A do udziału w zawodach może być kurtuazyjnym gestem w stronę Pekinu. Warto jednak zauważyć, że chiński czołg jest uzbrojony w taką samą armatę 2A46M kalibru 125 milimetrów jak T-72.

(armyrecognition.com, ria.ru)