Australijskie ministerstwo obrony poinformowało o przejściu konsorcjum Patria–BAE Systems Australia do dalszego etapu przetargu na nowy bojowy wóz rozpoznawczy. Konkurs jest realizowany w ramach drugiej fazy programu LAND 400, którego celem jest unowocześnienie parku pojazdów pancernych australijskiej armii.

AMV35 jest mariażem udanego transportera opancerzonego Patria AMV z oferowaną przez BAE Systems załogowa wieżą E35, znaną już z bojowego wozu piechoty CV9035. Główne uzbrojenie pojazdu stanowi działko automatyczne kalibru 35 milimetrów, przystosowane do strzelania amunicją programowalną. Podobnie jak inne pojazdy z rodziny AMV, także AMV35 jest konstrukcją modułową.

LAND 400 Patria i BAE Systems dążą do jak największego udziału australijskiego przemysłu, nie tylko na etapie produkcji, ale także wsparcia technicznego podczas całego, przewidzianego na trzydzieści lat, okresu użytkowania pojazdów. LAND 400 ma wyłonić następców kołowych ASLAV-ów i gąsienicowych M113AS4. Oprócz bojowego wozu rozpoznawczego poszukiwane są bojowy wóz piechoty, wóz wsparcia i zintegrowany system szkolenia. Wymiana pojazdów ma ruszyć w roku 2020.

Zobacz również: Pierwsze owoce modernizacji australijskich Abramsów

(armyrecognition.com; fot. materiały prasowe BAE Systems)

materiały prasowe BAE Systems