Frakcja Ruchu Wyzwolenia Sudanu (SLM-AW) kierowana przez Abdula Wahida an-Nura przeprowadziła uderzenie na konwój sił rządowych w Darfurze Zachodnim. Według rebeliantów zaatakowane pojazdy kierowały się w stronę miasta Golo, gdzie już wcześniej dochodziło do ataków sił rządowych na ludność cywilną.

Przeprowadzona 19 lipca operacja okazała się dużym sukcesem sił SLM-AW. Bojownicy zabili kilku żołnierzy, w tym trzech oficerów. Wśród ofiar strzelaniny zidentyfikowano pułkownika sudańskich sił zbrojnych Abu Zajda Mohameda Ahmeda. Partyzanci zniszczyli trzy samochody terenowe i przechwycili znaczne ilości przewożonej broni i amunicji. Rzecznik grupy oświadczył, że atak na konwój był odpowiedzią na niedawne ataki żołnierzy na wioski w Dubo Naira, w których żołnierze dopuszczali się licznych przestępstw, w tym gwałtów i morderstw.

Centralny i zachodni Darfur pozostają pod kontrolą rebeliantów odpierających uderzenia za strony sił rządowych. Szczególne wyzwanie dla Chartumu stanowią twierdze ukryte w górach Dżabal Marra. skąd opozycja organizuje operacje wymierzone w dżandżawidów i inne siły lojalne wobec władz Sudanu.

Zobacz też: Sudan zrywa nieistniejące umowy z Koreą Północną

(dabangasudan.org)

Kalou Kaka, GNU Free Documentation License