Podczas rozpoczętego wczoraj w Stambule Festiwalu Lotnictwa i Technologii Kosmicznych Teknofest Rosjanie postanowili zaprezentować między innymi myśliwiec wielozadaniowy Su-35 i samolot amfibię Be-200. Jak poinformowała agencja prasowa TASS, samoloty wylądowały na stambulskim lotnisku imienia Atatürka już w sobotę 14 września.

Prezentacja tych maszyn to kolejny element kampanii promującej rosyjskie uzbrojenie w Turcji. Wobec wykluczenia Ankary z programu F-35 po zakupie rosyjskiego systemu przeciwlotniczego S-400 Moskwa zaoferowała Turcji zakup Su-35. Kontrakt miałby dotyczyć nie tylko samych maszyn, ale również produkcji mniej wrażliwych elementów w Turcji.

W ubiegłym miesiącu Recep Tayyip Erdoğan był gościem na moskiewskim salonie lotniczym MAKS 2019. Przyznał wtedy, że możliwe jest rozpoczęcie rozmów o zakupie Su-35, a niewykluczone jest także pozyskanie w dalszej perspektywie czasowej myśliwców piątej generacji Su-57.

Podczas Teknofestu zaprezentowano także samolot pasażerski średniego zasięgu Irkut MC-21, dla którego jest to pierwsza w historii wizyta poza granicami Rosji. W powietrzu ma się zaprezentować także zespół akrobacyjny Russkije Witiazi na Su-30SM.

Su-35 ćwiczący przed Teknofestem:

Zobacz też: Rosjanie opracowują pływający czołg lekki na bazie Spruta-SDM1

(tass.ru, ahvalnews.com)

Alex Beltyukov, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported