Rosyjskie ministerstwo obrony poinformowało o powstaniu nowej wersji mysliwca Su-30SM napędzanej silnikami AŁ-41F1S. Pierwsze tak zmodernizowane samoloty mają trafić do niewymienionego pułku mysliwskiego z Zachodniego Okręgu Wojskowego.

AŁ-41F1S stosowany jest już w myśliwcach Su-35S, mają go także otrzymać pierwsze Su-57. W przypadku tego drugiego samolotu ma to być rozwiązanie tymczasowe, do momentu zakończenia prac nad, rzekomo rewolucyjnym, silnikiem Izdielije 30. Rozwój tej jednostki napędowej przebiega jednak bardzo opornie i trudno powiedzieć, ile spośród siedemdziesięciu sześciu zakontraktowanych Su-57 zostanie ukończonych z zastępczymi silnikami.

Myśliwce Su-30 używały do tej pory silników starszych silników AŁ-31FŁ. Sugerowanym powodem zmiany jest chęć poprawienia manewrowości samolotu, i tak już określanej jako bardzo dobra. Niewykluczone jednak, iż rosyjskie ministerstwo obrony ma na uwadze również większą unifikację, a tym samym uproszczenie obsługi floty posiadanych myśliwców.

Zobacz też: Russkije Witiazi debiutują na Su-30SM

(function.mil.ru)

mil.ru, Creative Commons Attribution 4.0 International