Według dyrektora generalnego Brahmos Aerospace Sudhira Kumara Mishry integracja indyjsko-rosyjskich naddźwiękowych pocisków manewrujących BrahMos z myśliwcami Su-30MKI znajduje się na końcowym etapie. Prawdopodobnie będzie sfinalizowana do końca tego miesiąca. Zapowiadane w lutym bieżącego roku testy zmierzają do niechybnego urzeczywistnienia. Według Hindusów, jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, prace nad stworzeniem wersji BrahMosa dla lotnictwa będą w zakończone prawie w stu procentach.

Decydujący test odbędzie się w dniach 26–27 sierpnia. Wówczas dojdzie do odpalenia pierwszego BrahMosa podwieszonego w węźle uzbrojenia Su-30MKI. – Jeśli próba się powiedzie, dzieło integracji pocisków z myśliwcami będzie praktycznie zakończone. Jest to dla nas bardzo ważny etap – powiedział Mishra. Do wystrzelenia lotniczej wersji pocisku dojdzie na poligonie Chandan w Jaisalmer w Radżastanie położonym w północno-zachodniej części Indii. – Według naszych przewidywań próby powinny być bezproblemowe. Jednak nie ulega wątpliwości, że testy tego rodzaju są bardzo ryzykowne – dodał Mishra.

Pierwszy lot próbny Su-30MKI z podwieszonym pociskiem odbył się 25 czerwca, zaś od tej pory przeprowadzono już dziesięć kolejnych udanych lotów, podczas których piloci wykonywali skomplikowane manewry. Następna runda testów planowana jest na październik i wówczas najważniejsze będzie zapewnienie precyzyjnego trafienia w cel, a co za tym idzie dopracowanie komend przekazywanych przez pilota w celu korygowania lotu.

Kolejne testy odbędą się w grudniu 2016 roku i na początku 2017. Obecni będą eksperci rosyjscy i indyjscy. Podczas pierwszego odpalenia BrahMos będzie miał za zadanie zniszczyć cel poruszający się po powierzchni morza, zaś w drugim przypadku uderzy w cel naziemny. Po pozytywnym zakończeniu prób będzie można mówić o pierwszych dostawach. Do połowy przyszłego roku Nowe Delhi planują zintegrować z pociskiem co najmniej czterdzieści myśliwców wielozadaniowych Su-30MKI. Poza tym BrahMosy będą przenoszone przez Mig-i-29 oraz myśliwce piątej generacji FGFA.

Zobacz też: Rośnie liczba chętnych na BrahMosy

(defenseworld.net; fot. anurag, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported)

anurag, Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported