Francuski tygodnik Le Point doniósł, że bombowce frontowe Su-24M wspierane przez Su-30SM przeleciały na małej wysokości nad fregatą Aquitaine (D650) typu FREMM. Informacje są jednak nieścisłe, gdyż niektóre źródła twierdzą, że nad okrętem znalazły się przynajmniej dwie maszyny, inne zaś, że w incydencie brał udział tylko jeden samolot. Do zdarzenia doszło w ubiegły weekend na Morzu Śródziemnym w pobliżu wybrzeża syryjskiego. Wcześniej maszyny te wykonywały lot wzdłuż linii brzegowej.

Według spekulacji medialnych jest to reakcja na porozumienie prezydenta Francji Emmanuela Macrona i prezydenta Stanów Zjednoczonych Donalda Trumpa odnośnie do współpracy w sprawie ustalenia odpowiedzialności za atak chemiczny, do którego doszło 7 kwietnia we wschodniej Ghucie. Damaszek i Moskwa zaprzeczają, jakoby do ataku w ogóle doszło.

Należąca do Marine Nationale fregata wielozadaniowa Aquitaine bierze udział w operacji „Chammal” – kampanii przeciwko tak zwanemu Państwu Islamskiemu. Obecnie pływa w towarzystwie amerykańskiego niszczyciela USS Donald Cook typu Arleigh Burke, który już wcześniej miewał bliskie spotkania z rosyjskimi maszynami. W kwietniu 2014 rok rosyjskie Su-24 wykonały dwanaście lotów na małej wysokości i znalazły się w bliskim kontakcie z okrętem. Niemal równo dwa lata później para rosyjskich bombowców frontowych Su-24 zbliżyła się do niszczyciela na niebezpiecznie małą odległość.

Le Point określił działania rosyjskich samolotów jako wysoce agresywne. Po pierwsze: maszyny zbliżyły się do francuskiego okrętu wojennego na odległość, której nie można określić jako bezpieczna. Postawa Rosjan ma być interpretowana jednoznacznie: jest nieprzyjazna. Drugim istotnym faktem jest to, że samolot przelatujący nad fregatą był w pełni uzbrojony. W tym kontekście incydent ma być jasnym komunikatem dla Paryża, a szczególnie dla Macrona jako głównodowodzącego francuskich sił zbrojnych. Ponadto przelot Su-24 nad Aquitaine nie był w żaden sposób notyfikowany drugiej stronie.

Zobacz też: Znów spotkanie Raptora z Su-25 i Su-35 nad Syrią

(reuters.com, unian.info)

Marine Nationale