Jak stwierdził rzecznik Centralnego Okręgu Wojskowego, wojsko nie pozostawi tej sprawy bez podjęcia zdecydowanych kroków. Prawnicy rozpoczęli działania nad dogłębnym zbadaniem wydanego orzeczenia. Teraz pozostaje wykorzystać trzydzieści dni na wniesienie odwołania do sądu w drugiej instancji.

Sąd okręgowy nakazał zawieszenie lotów wykonywanych przez maszyny Suchoj Su-24 z pobliskiej bazy lotniczej Szagoł. Decyzja została wydana w konsekwencji uznania przez wymiar sprawiedliwości skarg składanych przez mieszkańców Czelabińska. Przelatujące nad miastem samoloty wytwarzały zbyt duży poziom hałasu, co było powodem irytacji ludności. Ich narzekania rozpoczęły się od czasu przeniesienia Su-24 do pobliskiej bazy lotniczej Szagoł w listopadzie 2010 roku. Twierdzą, że lotnictwo narusza ich prawo do życia w komfortowym otoczeniu. Wykonywane co 10-15 minut nad miastem przeloty na niskich wysokościach straszą dzieci oraz wyzwalają alarmy samochodowe. Mówią też, że loty szkoleniowe czasami przeprowadzane są w nocy.

Jednak zdaniem wojskowych urzędników, baza lotnicza w pobliżu miasta Czelabińsk na Uralu jest istotnym elementem obrony narodowej Rosji i ważnym miejscem dokonywania ćwiczeń mających na celu utrzymanie gotowości bojowej. Naruszenie długoterminowych planów sformułowanych przez naczelne władze wojskowe, także prezydenta Federacji Rosyjskiej mogłoby zaszkodzić funkcjonowaniu obrony rosyjskiej przestrzeni powietrznej.

(en.rian.ru)