Założona jako lotnisko dla myśliwców zwalczających niemieckie sterowce, brytyjska baza Wittering w hrabstwie Cambridgeshire obchodzi swoje setne urodziny. Przez ten czas była domem dla Spitfire’ów, Hurricane’ów, bombowców rodziny V czy Harrierów. Obecnie jest miejscem stacjonowania jednostki logistycznej i szkoleniowej.

W 1916 roku stacjonowała w niej 38. Eskadra Obrony Kraju wyposażona w przeznaczone do zwalczania Zeppelinów myśliwce BE2C i BE12. Założona pierwotnie pod nazwą Aerodrom Stamford baza, po utworzeniu Royal Air Force 1 kwietnia 1918 roku, została przemianowana na Wittering.

W czasie drugiej wojny światowej baza była tymczasowym domem dla wielu jednostek, w tym 1426. Klucza (Wrogich Samolotów), w którym prowadzono testy na zdobycznych samolotach niemieckich jak Bf 109. Stacjonowały tam także nocne myśliwce Mosquito. W kolejnych latach wojny na lotnisku stacjonowały także liczne eskadry amerykańskie.

Po zakończeniu drugiej wojny światowej bazująca tam 49. Eskadra brała udział w walkach przeciwko bojownikom Mau-Mau w Kenii w 1953 roku, a samoloty 153. Eskadry atakowały Egipt w czasie kryzysu sueskiego w 1956 roku. W latach 1969-2010 baza była domem dla Harrierów, które brały udział we wszystkich wojnach na Bliskim Wschodzie od 2001 roku. Obecnie stacjonuje tam jednostka A4 Force, która wspiera operacje Royal Air Force na całym świecie zapewniając kompleksową obsługę logistyczną począwszy od wyżywiania po budowę tymczasowych hangarów.

(bbc.com, fot. SAC Phil Major, MoD)

SAC Phil Major, MoD