Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian powiedział, że trwają studia nad zastąpieniem kierowanych pocisków odrzutowych ASMP-A, używanych przez francuskie siły odstraszania jądrowego. Podczas prac studyjnych Francuzi położą nacisk na wykonanie nowego pocisku w technice stealth lub poruszającego się z prędkością ponaddźwiękową. Ten etap prac będzie warunkował wybór platformy przenoszącej uzbrojenie.

Obecnie wojska lotnicze odpowiedzialne za potencjał francuskiego odstraszania jądrowego, Force de frappe, wykorzystują myśliwce Mirage 2000N i wielozadaniowe Dassault Rafale F3. Maszyny dwóch eskadr – Gascogne i La Fayette – uzbrojone są w samosterujące pociski klasy powietrze-ziemia średniego zasięgu ASMP-A (Air-Sol Moyenne Portée Amélioré). Poza tym za platformy przenoszące pociski rakietowe z głowicami jądrowymi służą cztery balistyczne okręty podwodne.

ASN4G ma być następcą obecnie używanego ASMP-A, pociskiem klasy powietrze-ziemia czwartej generacji, zdolnym do przenoszenia taktycznych głowic jądrowych. Projekt oprze się prawie w całości na krajowej bazie przemysłowej i technologicznej. Francuzi nie mogą jednak zdecydować się, na którą z cech – stealth czy prędkość ponaddźwiękową – ostatecznie postawić. W kwietniu szef sztabu francuskich wojsk lotniczych, generał Denis Mercier powiedział, że pocisk będzie mógł osiągnąć prędkość rzędu 7-8 Machów. – Osobiście skłaniam się do wyboru pocisku naddźwiękowego kosztem zdolności stealth. Powinniśmy, podobnie jak Stany Zjednoczone, Rosja, Chiny i Indie, zwrócić się w stronę techniki naddźwiękowej – oświadczył zgromadzonym parlamentarzystom, dokumentując to badaniami technologicznymi.

Z opracowaniem przyszłego pocisku nierozerwalnie wiąże się konieczność wyboru platformy przenoszącej. Obecnie w grze pozostają dwie opcje: myśliwiec nowej generacji lub bombowiec. Wszystko zależy od wybranej koncepcji pocisku i jego rozmiarów. Całość prac nie jest sprawą prostą. Francuzi stawiają na jakość, co sprawia, że nowy system, zdolny do penetracji wrogich systemów obronnych, uzyska gotowość operacyjną najwcześniej za dwadzieścia lat.

(defensenews.com, na zdjęciu startujący z pokładu lotniskowca myśliwiec Rafale z podiweszonym pod kadłubem pociskiem ASMP-A, fot. materiały prasowe EADS)

materiały prasowe EADS