26 września w ośrodku doświadczalnym Andøya w Norwegii Saab i Boeing przeprowadziły strzelania próbne amunicji GLSDB (Ground Launched Small Diameter Bomb). Zastosowana wyrzutnia to niestandardowy, w pełni autonomiczny kontener dwudziestostopowy opracowany przez siły zbrojne Norwegii.

Założeniem próby było trafienie w zaprogramowany cel na morzu, zlokalizowany 130 kilometrów od wyrzutni. Służba prasowa producenta deklaruje, że próba okazała się udana.

– We współpracy z Boeingiem opracowaliśmy niezwykle skuteczny system, który oferuje wysoką precyzję na dużych odległościach – chwali swój produkt Görgen Johansson z Saab Dynamics. – Widzimy duży potencjał w GLSDB, ponieważ zapewnia on jednostkom artylerii na całym świecie zdolność rażenia celów na dalekim dystansie. Jest do zdolność, na którą dziś istnieje duże zapotrzebowanie.

GLDSB powstał we współpracy Saaba i Boeinga. Głowicę pocisku stanowi produkowana od 2006 roku bomba szybująca SDB I. Pocisk może poruszać się po skomplikowanych trajektoriach i wykonywać złożone manewry, co ma umożliwić eliminację celów, do których nie można dotrzeć za pomocą konwencjonalnych środków ognia bezpośredniego i pośredniego.

Zaletą GLDSB jest możliwość wystrzelenia z zasobnika kontenerowego, a także z dowolnej wyrzutni kompatybilnej z pociskami rakietowymi M26 – M270, HIMARS czy południowokoreańska Chunmoo.

Zobacz też: Polonez-M oficjalnie w służbie białoruskich wojsk lądowych

(informacja prasowa)

Saab