Izraelskie przedsiębiorstwo Plasan Sasa poinformowało o stworzeniu nowej wersji pojazdu opancerzonego SandCat z napędem na cztery koła. Nowy samochód terenowy nosi nazwę Stormer. Uzbrojony jest w zdalnie sterowany moduł uzbrojenia Samson Mini ze zdwojoną wyrzutnią przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike LR z zapasem sześciu pocisków przewożonych w środku pojazdu. Ponadto uzbrojeniem pomocniczym jest karabin maszynowy kalibru 12,7 milimetra z zapasem 150 nabojów.

Samochód waży 8,8 tony, napędzany jest silnikiem diesla o mocy 300 koni mechanicznych pojemności 6,7 litra. Producent zapewnia, że Stormer stanowi znaczny postęp w zakresie wyposażania lekkich pojazdów opancerzonych w uzbrojenie o dużej sile ognia. Stormer ma również system kierowania ogniem pozwalający na zwalczanie wielu celów jednocześnie, nawet wówczas, gdy pojazd jest w ruchu. Stormery mogą prowadzić ogień w kierunku celów na odległość do dwóch tysięcy metrów.

W komunikacie Plasan Sasa pojawiła się również informacja, ze pierwsze seryjne Stormery już dostarczono użytkownikowi. Nie ujawniono jednak, kto jest owym użytkownikiem. W piętnastu krajach na świecie, w tym w Bułgarii i Kolumbii, używanych jest ponad 500 samochodów rodziny SandCat.

Zobacz też: Namer jako bojowy wóz piechoty

(israeldefense.co.il)

materiały prasowe Plasan Sasa