Wizytujący Ukrainę sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zapowiedział, że sojusz będzie nadal wspierał to państwo w przeprowadzaniu reform politycznych, wojskowych i gospodarczych.

– NATO niezachwianie popiera ukraińską suwerenność, integralność terytorialną i siły zbrojne. Będzie nadal blisko współpracować z Ukrainą w kwestiach wojskowych, politycznych i gospodarczych – powiedział Stoltenberg w czasie wystąpienia z okazji otwarcia wystawy „Ukraina–NATO: formuła dla bezpieczeństwa”.

Ponadto sekretarz generalny podkreślił konieczność pełnej implementacji porozumień z Mińska dotyczących Donbasu i zaznaczył, że NATO nie uznaje i nigdy nie uzna rosyjskiej aneksji Krymu. Nie szczędził też pochwał dla ukraińskiej armii, która blisko współpracuje z NATO i uczestniczy w wielu operacjach pod auspicjami sojuszu.

Do kwestii współpracy Ukrainy z sojuszem odniósł się także prezydent Petro Poroszenko, który zapowiedział dalszą modernizację armii do standardów NATO.

– Chcę wyraźnie podkreślić, że nie oznacza to, że będziemy natychmiast aplikować o członkostwo w NATO. Absolutnie nie. To oznacza, że musimy wypracować prawdziwy plan reform, plan naszej kooperacji, w celu zintensyfikowania naszych wysiłków, żeby osiągnąć odpowiednie standardy. I do tego potrzebujemy pomocy i współpracy ze strony sojuszu – powiedział ukraiński prezydent.

(en.interfax.com.ua)

Maciej Hypś, Konflikty.pl