Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg powiedział, że sojusz musi zacieśniać więzy z państwami poza Europą, aby przeciwstawić się rosnącej potędze wojskowej Chin. Dodał, że chociaż NATO już obecnie działa globalnie, nowe wyzwania wymagają dodatkowej jedności. Podkreślił przy tym konieczność współpracy z partnerami podzielającymi wartości NATO.

Stoltenberg wygłosił swoje przemówienie w czasie 12. Forum Center for European Policy Analysis, które w tym roku miało formę wirtualną. Jest to jedna z najważniejszych konferencji poświęconych bezpieczeństwu w obszarze euroatlantyckim. Biorą w niej udział liderzy polityczni i gospodarczy oraz politolodzy.

– Wzrost potęgi Chin fundamentalnie zmienia globalną równowagę sił – mówił Stoltenberg. – Chiny nie wahają się używać swoich wpływów ekonomicznych i politycznych, żeby zastraszać swoich partnerów handlowych i prywatne przedsiębiorstwa. Wykorzystanie NATO w sposób bardziej polityczny wyśle ważny sygnał dla świata, ponieważ NATO reprezentuje połowę światowej gospodarki i potęgi wojskowej. To, co mówimy, ma znaczenie.

Ponadto sekretarz generalny zauważył, że zagrożenia wojskowe obecne przed pandemią COVID-19 nie zmniejszyły się. Dlatego utrzymanie siły wojskowej i zwiększenie politycznego oddziaływania NATO jest niezbędne dla osiągnięcia celów programu „NATO 2030”. Podkreślił również, że sojusz jest jedyną organizacją łączącą kraje z Europy i Ameryki Północnej, w której mogą one omawiać wspólne problemy bezpieczeństwa.

Zobacz też: Australia i USA wracają na Nową Gwineę

(upi.com)

NATO