Szwedzka grupa zbrojeniowa Saab poinformowała o wybraniu Stoczni Remontowej Nauta do budowy okrętu, który będzie służył jako platforma rozpoznania radioelektronicznego (SIGINT) szwedzkiej marynarki wojennej. Należąca do Polskiej Grupy Zbrojeniowej Nauta odpowiedzialna będzie za całość prac przy budowie, zwodowaniu i wstępnych próbach morskich platformy szwedzkiego statku. Następnie w dokach w Karlskronie stoczniowcy zamontują wyposażenie wywiadu elektronicznego i nastąpi finalny etap prób morskich przed przekazaniem okrętu użytkownikowi.

– Dla Stoczni Remontowej Nauta udział w tym przedsięwzięciu będzie szansą na dalszy, dynamiczny rozwój i możliwość zwiększenia portfela zamówień na statki, nie tylko na arenie krajowej. Posiadamy wykwalifikowaną kadrę, mamy odpowiednią infrastrukturę i wieloletnie doświadczenie. Jesteśmy firmą, która bardzo szybko się rozwija, stawia na innowacyjność, odważnie i z powodzeniem wchodzi na nowe obszary techniczne. To wszystko sprawia, że jesteśmy przygotowani do udziału w projekcie, jakim jest budowa jednostki o specjalnym przeznaczeniu – tłumaczy Sławomir Latos, prezes stoczni.

Jako uzasadnienie swojego wyboru Saab podał, że polska stocznia posiada długoletnie doświadczenie i przygotowanie techniczne, a jej położenie geograficzne sprzyja realizacji strategii rozwoju szwedzkiej grupy zbrojeniowej w sektorze morskim. Kontrakt z polskim partnerem wynika ponadto z ustaleń memorandum zawartego pomiędzy Saabem a PGZ w październiku 2016 roku.

– Okręty wywiadowcze muszą wyróżniać się dostępnością i niezawodnością na najwyższym poziomie. Nauta jest doświadczonym partnerem, z wysokimi kwalifikacjami. Jestem również bardzo zadowolony z faktu, iż pierwotne zamiary współpracy z Polską Grupą Zbrojeniową przekształciły się w rzeczywiste partnerstwo biznesowe, które już teraz przynosi wymierne korzyści dla zaangażowanych stron – stwierdził Jyrki Kujansuu, wiceprezes Saaba odpowiedzialny za Polskę i kraje bałtyckie.

11 kwietnia bieżącego roku Saab ogłosił, iż otrzymał od szwedzkiej agencji zamówień obronnych FMV kontrakt na zaprojektowanie, budowę i dostawę okrętu wywiadowczego dla marynarki wojennej kraju. Całkowita wartość tego porozumienia wyniosła 730 milionów koron szwedzkich, zaś jego wykonanie nastąpi w latach 2017–2020.

Zobacz też: Saab opracuje pociski przeciwokrętowe nowej generacji

(informacja prasowa, na zdjęciu okręt wywiadowczy szwedzkiej marynarki wojennej HMS Orion)

Kemikungen, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 3.0 Unported