Wczoraj w stoczni BHIC w Lumut odbyła się uroczystość formalnego położenia stępki pod pierwszą fregatę typu Gowind dla Malezji. BHIC ma zbudować łącznie sześć takich okrętów.

W ceremonii uczestniczyli minister obrony Malezji Hiszamudin Husejn i dowódca marynarki wojennej admirał Abdul Aziz Dżafar. Fregata ma być zwodowana w grudniu 2018 roku. Do tej pory prace przebiegały zgodnie z harmonogramem i admirał Dżafar zapowiedział utrzymanie tego trendu.

Malezja uruchomiła na początku roku 2011 program pozyskania nowych fregat pod kryptonimem Second Generation Patrol Vessel (SPGV). Już pod koniec tego samego roku zwycięzcą konkursu na projekt został francuski DCNS z powiększoną wersją korwet typu Gowind. Łączny koszt programu wynosi 1,9 miliarda dolarów, a jednym z warunków był transfer technologii i budowa wszystkich jednostek w Malezji, ale pod nadzorem francuskich inżynierów. Warunki obejmuję też pomoc w rozbudowie stoczni BHIC. Do 2020 roku mają zostać wybudowane między innymi: podnośnik dokowy oraz dwie duże i trzy mniejsze hale montażowe; pozwoli to na jednoczesne prowadzenie prac nad trzema okrętami.

Zobacz także: Malezja zainteresowana AW159

(navyrecognition.com, fot. materiały prasowe DCNS)

 

DCNS