Wędrowni pasterze Fulani przebywający niedaleko wsi Fuhe przy granicy Nigerii z Kamerunem zostali zaatakowani przez oddział Boko Haram. Terroryści próbowali ukraść bydło będące głównym źródłem utrzymania dla półkoczowniczej społeczności, jednak zostali odparci przez dobrze zorganizowanych pasterzy. Obrońcy podjęli pościg za wycofującymi się bojownikami, chcąc ostatecznie wyeliminować zagrożenie z ich strony. Był to jednak tragiczny w skutkach błąd, ponieważ dysponujący lepszym uzbrojeniem i przewagą liczebną ekstremiści zabili dziewiętnastu ścigających ich członków lokalnej milicji.

Po bitwie członkowie Boko Haram wrócili, aby zemścić się za upokorzenie, którego doznali z rąk pasterzy. Gdy dotarli do Fuhe, spalili większość domów i magazynów z żywnością, a bydło rozpędzili po okolicznych równinach. Według relacji mieszkańców okolicy członkowie milicji, którzy przeżyli atak, zanieśli ciała towarzyszy broni na posterunek policji w Ngali, domagając się lepszej ochrony ze strony służb porządkowych.

Członkowie Boko Haram wielokrotnie napadali na rolników i pasterzy. Według terrorystów mają oni masowo współpracować z nigeryjskimi siłami zbrojnymi, przekazując informacje ułatwiające siłom rządowym tropienie i eliminację bojowników. Ataki na wędrownych pasterzy mają również podłoże ekonomiczne. Bojownicy często porywają stada bydła, które następnie są sprzedawane z ogromnym zyskiem, ponieważ na północy kraju liczne stado świadczy o zamożności i powodzeniu właściciela.

Na terenie północnych stanów działają dwie zwalczające się grupy: kierowana przez Abubakra Shekaua Boko Haram oraz Zachodnioafrykańska Prowincja Państwa Islamskiego (ISWAP). Podczas gdy miejscowa komórka Da’isz skupia się głównie na atakach na cele wojskowe, Boko Haram częściej uderza na cele cywilne. Ta równica w strategii prowadzenia walki jest głównym powodem niechęci między organizacjami.

Zobacz też: Nigeria: 10 tys. myśliwych dołączy do walki przeciw Boko Haram

(voanews.com)

Oluwafemi Stephens, na licencji Creative Commons Attribution-Share Alike 4.0 International