Nigeryjskie siły zbrojne opublikowały oficjalne oświadczenie dotyczące starć w Onitszy (prowincja Anambra). Pułkownik H.A. Gambo stanowczo odciął się od oskarżeń o użycie niewspółmiernej siły przez siły rządowe.

W poniedziałek doszło do starcia między nigeryjskim wojskiem a zwolennikami niepodległej Biafry. Oficjalne doniesienia mówią o pięciu osobach zabitych, ośmiu rannych oraz dziewięciu aresztowanych. Według oświadczenia wygłoszonego przez pułkownika Gambo powodem starcia były skoordynowane ataki secesjonistów, mające upamiętnić pięćdziesiątą rocznicę ogłoszenia niepodległości przez Biafrę.

W operacji brała udział 82. Dywizja nigeryjskiej armii, powołując się na zapisy zasad otwarcia ognia, pozwalających wojsku interweniować w przypadku zagrożenia strategicznych mostów na Nigrze i samoobrony. Rzecznik prasowy organizacji Rdzenna Ludność Biafry Emma Powerful oskarżył wojsko o działania polityczne zorientowane na rozbicie pokojowej manifestacji. Zdaniem członków grupy siły bezpieczeństwa miały otworzyć ogień do nieuzbrojonych demonstrantów.

(vanguardngr. com, fot. USAF / tech. srgt. H.H. Deffner)