Minister komunikacji Burkina Faso Remis Fulgance Dandjinou poinformował o wprowadzeniu przez rząd stanu wyjątkowego w niektórych prowincjach kraju. Decyzja związana jest z pogarszającą się sytuacja w regionach graniczących z Mali.

Szczegóły dotyczące zasięgu decyzji i dokładnych ograniczeń zostaną przekazane w kolejnych komunikatach wystosowanych przez pałac prezydencki. Służby bezpieczeństwa otrzymają dodatkowe uprawnienia do prowadzenia przeszukań, wprowadzone zostaną także ograniczenia w swobodzie przemieszczania się osób cywilnych.

Lokalny oddział Al-Kaidy, działający pod nazwą Nusrat al-Islam, przeprowadził od 2015 roku szereg zamachów na cele położone niedaleko granicy z Mali. Ostatni zamach spowodował śmierć dziesięciu żandarmów w prowincji Sourou w północnej części Burkina Faso. Najbardziej spektakularnym uderzeniem był jednak atak w Wagadugu w marcu 2018 roku.

Nusrat al-Islam i Ansarul ul-Islam, druga radykalna organizacja działające w regionie, odpowiedzialne są za śmierć 255 osób w 2018 roku. Minister Dandjinou stwierdził, że jednym z głównych problemów związanych z zachodnioafrykańskimi grupami terrorystycznymi jest to, iż ich działalność rzadko obejmuje tylko jeden kraj. Kluczem dla poprawy bezpieczeństwa regionu jest ustabilizowanie sytuacji w Mali i zwiększenie zdolności bojowych sił antyterrorystycznych krajów G5 Sahelu.

Zobacz też: Mirage’e 2000 zbombardowały terrorystów w Burkina Faso

(dw.com)

US Army / Pfc. Peter Seidler