„Przyczajony tygrys, ukryty smok” – tak można byłoby określić różnice między indyjską a chińską doktryną na wypadek wojny z użyciem broni masowego rażenia. O ile Indie rozważają w razie potrzeby wykonanie uprzedzającego uderzenia nuklearnego, o tyle Chińska Republika Ludowa stoi na stanowisku, że w ewentualnym konflikcie nigdy nie powinna użyć swej broni masowej zagłady jako pierwsza.

Z taką postawą wiąże się fakt, że – aby przetrwać uderzenie głowicą jądrową lub bronią hipersoniczną – chińskie strategiczne instalacje obronne muszą znajdować się głęboko pod ziemią. Choć masywy górskie dają wystarczającą ochronę przed atakiem, wszelkie wejścia czy szyby wentylacyjne wciąż pozostają czułym punktem ukrytych obiektów – i eliminacji właśnie tego problemu poświęcił się naukowiec Qian Qihu.

81-letni Qian Qihu jest członkiem Chińskiej Akademii Inżynierii. 8 stycznia w Pekinie otrzymał najwyższą państwową nagrodę za 2018 rok za wybitne osiągnięcia w nauce i technice. Jego „podziemny stalowy Wielki Mur” to system zabezpieczeń, które mają być odporne na uderzenie zarówno pociskiem nadlatującym z dziesięciokrotną prędkością dźwięku, jak i przeżywającymi rozkwit „Matkami Wszystkich Bomb”.

– Rozwój tarczy musi podążać blisko za rozwojem oszczepów – mówi Qian. – Nasza inżynieria obronna ewoluuje w odpowiedni sposób, podczas gdy bronie ofensywne stawiają nowe wyzwania.

Dzięki jego pracom ukryte pod tonami skał chińskie wyrzutnie i magazyny broni masowego rażenia w razie uprzedzającego ataku przeciwnika powinny pozostać nietknięte. Przetrwać miałyby też centralne sztaby oraz ośrodki dowodzenia bronią przeciwrakietową i obroną powietrzną. To dawałoby pozostałym przy życiu dowódcom czas na zorganizowanie obrony własnego kraju i zmasowany atak odwetowy.

Qian Qihu uczestniczył wcześniej w śmiałych inwestycjach cywilnych: budowie tunelu pod rzeką Jangcy w Nankinie, tworzeniu 55-kilometrowego systemu mostów łączących Hongkong z Makau i Zhuhai czy planach częściowego odwrócenia biegu Jangcy. Otrzymaną teraz nagrodę 8 milionów juanów (4,4 miliona złotych) chce podzielić pomiędzy dalsze prace związane z obronnością i cele charytatywne.

Zobacz też: Udany test chińskiego pocisku hipersonicznego

(globaltimes.cn)

autor anonimowy, GNU Free Documentation License, Version 1.2