W ubiegłym roku rząd Sri Lanki zdecydował się na ogłoszenie międzynarodowego otwartego przetargu na zakup od dziesięciu do dwunastu wielozadaniowych samolotów bojowych. Skorzystanie z opcji rozesłania zapytań ofertowych do rządów państw miało być najbezpieczniejszą drogą, która wyeliminuje prawdopodobieństwo posądzenia o łapownictwo i usunie z drogi potencjalnych pośredników.

W grudniu ubiegłego roku premier Ranil Wickramasinghe oświadczył, że ministerstwo obrony otrzymało już oferty z Rosji, Szwecji, Chin i Indii, ale nie podjęło jeszcze żadnych wiążących decyzji. Co więcej wymagania dla przyszłego wielozadaniowego samolotu bojowego są nadal precyzowane.

Spadek budżetowych nakładów na obronę z 2,4 miliarda dolarów w 2016 roku do 1,9 w bieżącym roku stawia zakup myśliwców pod dużym znakiem zapytania. Na Sri Lance miały pojawić się wątpliwości dotyczące potrzeby zakupu zaawansowanych myśliwców, które mają kosztować od 50 do 100 milionów dolarów za sztukę (Lankijczycy prawdopodobnie w cenie ujmują również szkolenie oraz pakiet logistyczny) i stanowić będą znaczne obciążenie dla finansów państwa. Część rządzących nie widzi żadnych poważnych wewnętrznych i zewnętrznych zagrożeń dla kraju. Ich zdaniem po zakończeniu konfliktu z organizacją Tygrysów Wyzwolenia Tamilskiego Ilamu nie ma znaczących powodów do obaw o bezpieczeństwo państwa.

Nabycie myśliwców może okazać się jednak niezbędne w celu utrzymania odpowiedniego poziomu gotowości pilotów lankijskiego lotnictwa wojskowego. Istotne znaczenie może mieć też zapewnienie bezpieczeństwa na wodach oblewających Sri Lankę i w przestrzeni powietrznej. Obecnie możliwości te prezentują się dość mizernie, gdyż lokalne lotnictwo posiada niewiele samolotów myśliwskich. Na wyposażeniu pozostają Kfiry, MiG-i-27 i Chengdu F-7.

Do tej pory władze Sri Lanki rozpatrywały zakup JF-17 i Tejasów. W przypadku tych pierwszych podpisano już nawet porozumienie między prezydentami Pakistanu i Sri Lanki. Plany te pokrzyżowały Indie, gdyż jakiś czas później do Kolombo wpłynęła nota dyplomatyczna dyskredytująca możliwości JF-17, co doprowadziło do wycofania się Sri Lanki z z planowanych zakupów (zobacz: Sri Lanka: JF-17 – nie, Tejas – być może).

(defenseworld.net)

Ashwin Kumar, Creative Commons Attribution-Share Alike 2.0 Generic