6 kwietnia 2003 roku kapitan Gregory Thornton, pilotujący samolot uderzeniowy A-10 Thunderbolt II, wziął udział w walce z siłami irackimi. W tym tygodniu podpułkownik w stanie spoczynku Gregory Thornton otrzymał Srebrną Gwiazdę za wykazaną wówczas odwagę.

Owego kwietniowego dnia żołnierzy 69. Pułku Pancernego 3. Dywizji Piechoty nacierającej na Bagdad powstrzymał na brzegu Tygrysu zaciekły opór stawiany przez Irakijczyków. Po drugiej stronie rzeki okopane były czołgi i bojowe wozy piechoty. Na pomoc ostrzeliwanym Amerykanom ruszyła para Warthogów pilotowanych właśnie przez Thorntona i jego prowadzącegp.

Irakijczycy mieli w tamtym miejscu również silną obronę przeciwlotniczą. Thorntona odznaczono za to, że zanurkował wprost w gęsty ostrzał i, nie bacząc na własne bezpieczeństwo, zniszczył dużą część irackich wozów pancernych. Thornton wielokrotnie sprowadzał swoją maszynę na wysokość poniżej 900 metrów.

W sumie obaj lotnicy unieszkodliwili trzy czołgi T-72 i sześć bwp, a także kilka innych pojazdów. Dzięki temu Amerykanie sforsowali Tygrys przy minimalnych stratach własnych. Thornton początkowo otrzymał za tę akcję odznaczenie niższego szczebla: Zaszczytny Krzyż Lotniczy.

Zobacz też: A-10 zostaje co najmniej do roku 2021

(airforcetimes.com)

Staff Sgt. Jason Robertson, US Air Force