Amerykańskie siły zbrojne sprowadziły do kraju szczątki dwudziestu żołnierzy poległych w czasie bitwy na Tarawie. Trumny z ciałami poległych przetransportowano z Tarawy, należącej dzisiaj do Kiribati, na Hawaje. Szczątki żołnierzy zostały odnalezione w marcu tego roku przez organizację pozarządową History Flight. Jej działalność polega na poszukiwaniu ciał amerykańskich żołnierzy poległych w wojnach poza granicami kraju.

Według wstępnych ustaleń są to ciała marynarzy i marines z 6. Pułku Piechoty Morskiej, którzy polegli w czasie ostatniej nocy trzydniowej bitwy o Tarawę. 23 listopada 1943 roku o 4.00 w nocy Japończycy przeprowadzili szarżę banzai, która została odparta dzięki amerykańskiej artylerii strzelającej jedynie siedemdziesiąt metrów od własnych linii. Po ataku naliczono 200 ciał japońskich żołnierzy, a po stronie amerykańskiej straty wyniosły czterdziestu pięciu zabitych i ponad 120 rannych.

W czasie tej bitwy poległo ponad sześć tysięcy Amerykanów, Japończyków i Koreańczyków (robotników przymusowych). Teraz agencja Departamentu Obrony zajmująca się jeńcami wojennymi i zaginionymi w czasie akcji postara się dokładnie zidentyfikować ciała poległych na podstawie badań DNA, dokumentacji dentystycznej i innych dostępnych wskazówek.

Zobacz też: Przed Pearl Harbor

(marinecorpstimes.com)

US Navy