Zdecydowanie nie do śmiechu może być żołnierzowi 173. Brygady Powietrznodesantowej wojsk lądowych Stanów Zjednoczonych, którego uznano za winnego upadku na ziemię bez spadochronów trzech Humvee podczas ćwiczeń „Saber Junction” w Niemczech w kwietniu 2016 roku.

Dokumentujący zdarzenie filmik na YouTube doczekał się ponad miliona odsłon. Słychać na nim śmiech i niewybredne komentarze żołnierzy, którzy byli świadkami feralnego zrzutu. Najprawdopodobniej w trosce o dobre imię US Army niektóre kopie filmu zostały z portalu usunięte.

Badając przyczyny wypadku, ustalono, że oddzielenie się pojazdów od palet transportowych nie było spowodowane usterką wyposażenia. W związku z incydentem zaś w maju sierżant John Skipper z 1. Batalionu 91. Pułku Kawalerii został postawiony w stan oskarżenia pod zarzutem zniszczenia mienia rządowego oraz poświadczenia nieprawdy w dokumentacji.

Po wstępnych przesłuchaniach podoficera może czekać sąd wojskowy. Maksymalny wymiar kary, jaką sierżant może otrzymać za samo zniszczenie trzech HMMWV, to dziesięć lat pozbawienia wolności, dyscyplinarne wydalenie ze służby oraz przepadek wynagrodzenia wraz z dodatkowymi świadczeniami.

(stripes.com)

US Air Force / Airman 1st Class Shelby Kay-Fantozzi