W amerykańskim programie T-X Boeing wspólnie z Saabem opracowują nowy samolot szkolno-treningowy. Do tej pory udawało się zachować pełną tajemnicę co do wyglądu nowego samolotu. Teraz pojawiły się poszlaki wskazujące, że ujawnienie projektu jest bliskie.

W poniedziałek szwedzcy spotterzy zaobserwowali w okolicy miejscowości Norrköping transportowego Iła-76 linii Wołga-Dniepr. Ze Szwecji samolot poleciał do Reykjavíku i dalej do St. Louis w Stanach Zjednoczonych. Pojawiły się sugestie, że samolot transportowy zabrał ładunek związany z prototypem samolotu T-X i zabrał go do fabryki Boeinga w St. Louis.

Na zdjęciach z operacji załadunku transportowca widoczne są duże elementy zabezpieczone białą powłoką, których kształt może sugerować, że są to segmenty kadłuba samolotu bez skrzydeł, nosa i ogona. Jeśli to prawda, może to wskazywać, że pozostałe elementy zostaną przetransportowane osobno lub powstają w całości w Stanach Zjednoczonych. Tego nie wiadomo, ponieważ szczegóły porozumienia między Saabem i Boeingiem, w tym podział prac, objęty jest tajemnicą.

Zarówno przedstawiciel Boeinga, jak i Saaba odmówili komentarzy w tej sprawie, jednak już wcześniej amerykańska firma zapowiadała oblot samolotu jeszcze w tym roku.

(defensenews.com)