Od kilku tygodni basen Morza Południowochińskiego stał się sceną kolejnego napięcia między Pekinem a pozostałymi państwami mającymi linie brzegowe wokół tego akwenu. Na czoło sporu o połów ryb wysunęły się Chiny i Wietnam. Głównym powodem konfliktu jest postulowany przez Pekin okres ochronny od 1 maja do 16 sierpnia, który miałby ograniczyć ilość poławianych ryb.

Deklaracja zakazu połowów podjęta przez Chiny objęła zasięgiem także wietnamskie wybrzeże. Hanoi odrzuciło tę propozycję i zachęciło swoich rybaków do kontynuowania normalnej produkcji na wodach terytorialnych Wietnamu. Ministerstwo spraw zagranicznych Wietnamu ogłosiło, że odrzuca jednostronną decyzję Chin o zakazie połowów na Morzu Południowochińskim. Hanoi powołało się na Konwencję Narodów Zjednoczonych o prawie morza z 1982 roku. Rzeczniczka ministerstwa w oświadczeniu poprosiła o „niekomplikowanie sytuacji na Morzu Południowochińskim” przez Chiny.

W kwietniu 2020 roku doszło do kolizji między chińską jednostką badawczą a wietnamskim kutrem. Na skutek zderzenia statek rybacki zatonął, a winą za wypadek obarczono chiński okręt, który nie udzielił rozbitkom pomocy. Do incydentu doszło w pobliżu spornych Wysp Paracelskich. Obecnie chińskie okręty badawcze prowadzą agresywne działania w poszukiwaniach nowych złóż węglowodorów, naruszając miedzy innymi malezyjską wyłączną strefę ekonomiczną.

Emerytowany admirał US Navy James Stavridis w swoim artykule dla The Japan Times określił pozycję Chin jako państwa traktującego Morze Południowochińskie jak swoje morze wewnętrzne i zarzucił Pekinowi wykorzystywanie trwającej epidemii do wzmocnienia swojej pozycji w tym obszarze.

Wyspy Paracelskie i Spratly to rozsiane na Morzu Południowochińskim archipelagi wysp, wysepek, raf, skał i ławic, do których pretensje zgłaszają Chiny, Tajwan, Wietnam, Filipiny, Malezja i Brunei. Pozornie absurdalny spór, w którym wszyscy uczestnicy powołują się na wiekowe prawa do archipelagów, ma konkretne uzasadnienia natury ekonomicznej i politycznej. Chodzi o eksploatację bogatych łowisk, złóż ropy naftowej i gazu ziemnego, a także kontrolę nad morskimi szlakami handlowymi łączącymi Azję Wschodnią z Bliskim Wschodem, Afryką i Europą.

Zobacz też:Ćwiczenia B-52H z norweskimi F-16 nad Morzem Barentsa

(economictimes.indiatimes.com, japantimes.co.jp)

Christophe95, CC BY-SA 4.0