18 czerwca para samolotów bombowych B-2A Spirit z Whiteman Air Force Base w stanie Missouri wykonała długodystansowy lot ćwiczebny nad kołem podbiegunowym północnym. Załogi ćwiczyły zarówno wykonywanie zadań bojowych, jak i współdziałanie z sojuszniczymi siłami powietrznymi.

W czasie przelotu Spirity spotkały się z norweskimi myśliwcami F-35A Lightning II. Jest to już drugie takie wydarzenie w tym roku. Poprzednio bombowcom towarzyszyły F-35A stacjonujące na Islandii w ramach misji „Iceland Air Policing”. Tym razem – choć nie powiedziano tego oficjalnie – zaszczyt ten przypadł myśliwcom z bazy Ørland w Norwegii.

Bombowce pobierały paliwo w powietrzu z latających cystern KC-135 Stratotanker z bazy RAF Mildenhall.

Amerykanie przykładają coraz większą wagę do zabezpieczania swoich interesów w Arktyce i demonstracji siły w tej części świata, a Norwegia odgrywa w ich planach coraz istotniejszą rolę. Dwa tygodnie temu przelot nad Oceanem Arktycznym wykonał bombowiec B-52H Stratofortress w formacji z czterema norweskimi F-35 i trzema F-16, a pod koniec maja bombowce B-1B Lancer ćwiczyły z myśliwcami z Norwegii i Szwecji w przestrzeni powietrznej tych krajów.

Zobacz też: USAF planuje wycofanie B-1B i B-2A po przyjęciu do służby B-21

(af.mil)

US Air Force / Airman 1st Class Joseph Barron