11 sierpnia na atol Diego Garcia przybyły trzy samoloty bombowe B-2A Spirit należące do 509. Skrzydła Bombowego. Bezpośredni lot z bazy lotniczej Whiteman w stanie Missouri do Naval Support Facility Diego Garcia trwał dwadzieścia dziewięć godzin.

Spirity przebazowano w ramach wsparcia misji Bomber Task Force prowadzonych przez Dowództwo Strategiczne (USSTRATCOM) pod egidą Sił Powietrznych Pacyfiku (PACAF). Na zdjęciach udostępnionych przez US Air Force widać, że dwa z bombowców goszczących na Diego Garcia to 82-1070 Spirit of Ohio i 89-0129 Spirit of Georgia.

– Cieszymy się z powrotu w to ważne miejsce – mówił dowódca Bomber Task Force, podpułkownik Christopher Conant. – Diego Garcia to człon „Indo-” w nazwie Dowództwa Indo-Pacyficznego.

Poprzednio Spirity delegowano do udziału w Bomber Task Force w strefie Dowództwa Indo-Pacyficznego w styczniu ubiegłego roku. Wówczas trzy Spirity z Whiteman i około 200 członków personelu trafiło do hawajskiej bazy Pearl Harbor-Hickam. Bombowce wykonały wówczas dwadzieścia siedem samolotolotów.

Baza na Diego Garcia jest specjalnie przystosowana do odgrywania roli domu dla wymagających Spiritów. Jako że te skomplikowane maszyny potrzebują hangarowania w specjalnych warunkach, na atolu postawiono cztery klimatyzowane hangary B-2 Shelter System. Pozwalające na długofalowe stacjonowanie tych bombowców i regularne wykonywanie lotów bojowych.

Zobacz też: Więcej informacji o japońskim myśliwcu nowej generacji

(af.mil)

US Air Force / Tech. Sgt. Heather Salazar