Australijskie siły zbrojne wybrały przeciwpancerny pocisk kierowany Spike LR2 jako uzbrojenie dla swoich transporterów opancerzonych Rheinmetall Boxer CRV (Combat Reconnaissance Vehicle). W ramach programu LAND 400 Australia zamierza kupić kilka nowych typów wozów bojowych. Zakup 211 rozpoznawczych Boxerów jest drugim etapem programu. W trzecim etapie zostaną kupione nowe bojowe wozy piechoty i wozy wsparcia ogniowego.

Już w czasie przetargu na transportery Rheinmetall sugerował wybór izraelskich pocisków jako preferowanego uzbrojenia. Podobnie zresztą jak przegrany w tym przetargu BAE Systems. Po wyborze niemieckiej firmy władze australijskie przeprowadziły dodatkowo niezależne testy pocisku, które wypadły pozytywnie, co zaowocowało podpisaniem umowy na dostawę Spike’ów.

W listopadzie 2017 roku Rafael Advanced Defense Systems zaoferował Australijczykom również system samoobrony Trophy dla wszystkich wozów bojowych wybranych w ramach planu LAND 400. Mówiło się wtedy nawet o uruchomieniu produkcji na miejscu. Rozmowy z ministerstwem obrony w tej sprawie nadal trwają i ostateczne decyzje nie zapadły.

Zobacz też: Australia planuje modernizację czołgów M1A1

(defenseworld.net)