14 lipca izraelskie przedsiębiorstwo Rafael i zakłady Mesko ze Skarżyska-Kamiennej podpisały porozumienie w sprawie potencjalnej wspólnej produkcji przenośnych zestawów przeciwpancernych pocisków kierowanych Spike SR (krótkiego zasięgu) dla polskiego programu Pustelnik. Zgodnie z umową komponenty pocisków będą produkowane w Polsce.

Gal Papier, szef marketingu i rozwoju biznesu w dziale Precision Tactical Weapon Systems Rafaela, zaznaczył, że podjęcie decyzji o wyposażeniu polskich żołnierzy w Spike’i SR zapewni podwójne korzyści. Z jednej strony system dysponuje odpowiednimi zdolnościami operacyjnymi, z drugiej – zacieśni współpracę przemysłową między Mesko a Rafaelem. Komponenty pocisku będą produkowane w Polsce również na potrzeby klientów eksportowych.

Spike SR to przeciwpancerny pocisk kierowany odpalany z wyrzutni przenośnej. Waży 10 kilogramów i przenoszony jest przez spieszonego żołnierza, a producent zapewnia, że jest prosty w obsłudze. System działa w dzień i w nocy oraz w skrajnych warunkach pogodowych (od –35 ℃ do 55 ℃). Ma zwalczać wszystkie typy pojazdów opancerzonych i czołgów podstawowych. Przeznaczony jest do użycia na szczeblu plutonu i dla sił specjalnych.

Wyposażony jest w tandemową kumulacyjna głowica bojowa (HEAT) z prekursorem przeznaczonym do niszczenia pancerza reaktywnego (ERA). Ma to umożliwić głównemu ładunkowi kumulacyjnemu całkowite przebicie jednolitego walcowanego pancerza czołgu. Spike SR ma zdolność stand-off, to jest prowadzenia ognia spoza zasięgu środków obrony przeciwnika. Dzięki temu ma zapewnić większą przeżywalność własnych sił, gdyż nie wymaga żadnego środka naprowadzania, na przykład lasera, co umożliwia żołnierzom pozostanie w ukryciu.

Program Pustelnik – uruchomiony przez Inspektorat Uzbrojenia Ministerstwa Obrony Narodowej – ma zapewnić wybór uzbrojenia przeciwpancernego o zasięgu do dwóch kilometrów między innymi dla Wojsk Obrony Terytorialnej. Obecnie znajduje się w fazie analityczno-koncepcyjnej. Nie podjęto jeszcze decyzji odnośnie do zakupu konkretnego sprzętu. W grze pozostaje też zestaw Pirat.

W ubiegłym miesiącu Rafael Advanced Defense Systems przedstawił konfigurację wyrzutni wielozadaniowej zawierającej osiem gotowych do odpalenia przeciwpancernych pocisków Spike NLOS. Izraelskie przedsiębiorstwo deklaruje gotowość integracji wyrzutni z bojowymi wozami piechoty BMP-1 i transporterami opancerzonymi Rosomak, a także z Nowym Pływającym Bojowym Wozem Piechoty Borsuk.

Zobacz też: Hybryda Humvee i BMP-1 w Jemenie

(informacja prasowa)

Rafael